Odszkodowanie za wypadki samochodowe – wszystko co powinieneś wiedzieć

Postępowanie sądowe związane z wypadkami, zwłaszcza jeżeli mowa o wypadkach samochodowych w Chicago, jest wieloaspektowe i złożone.

Trzeba pamiętać o wielu kwestiach, których niedopełnienie może powodować nie tylko obniżenie skuteczności pozwu, ale nawet jego oddalenie. Warto podejść do problemu w sposób maksymalnie uporządkowany – trzeba wiedzieć co i dlaczego oraz w jakiej kolejności należy zrobić.

  1. Ile czasu od wypadku powinno minąć do wizyty u lekarza? Jak najmniej. Im szybciej poszkodowany zgłosi się na badanie lekarskie, tym mocniejszym to będzie argumentem. Jest to tym bardziej ważne, że dokumentacja medyczna powinna zawierać maksymalnie szczegółowy opis przypadku, a szczegóły w pamięci zacierają się dosyć szybko. Jeśli poszkodowany nie jest w stanie szczegółowo opowiedzieć o swoich obrażeniach, może skontaktować się z lekarzem później, niemniej jednak zawsze należy zadbać o to, aby nawet najdrobniejszy szczegół przekazać od razu.

  2. Co zrobić, jeśli z powodu bariery językowej poszkodowany nie może samodzielnie porozumieć się z personelem medycznym? Dziś już w większości szpitali ktoś z personelu może pomóc w tłumaczeniu, jednak gdyby się zdarzyło, że nikogo takiego nie ma w pobliżu, można skorzystać z pomocy osób z zewnątrz.

  3. Czy poszkodowany może sprawdzić zawartość dokumentacji medycznej? Tak, jeśli są to dokumenty standardowe. Pacjent jednak nie ma możliwości kontroli tego, co wpisuje w kartę lekarz. Dlatego warto kilka razy powtórzyć najważniejsze objawy, aby najpewniej znalazły się one w karcie.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=wxUCWOxo_PE”]
Zobacz więcej takich filmików z moim udziałem tutaj>

Adwokat Piotr Wachowski pomoże Ci w sprawach o odszkodowanie za wypadki samochodowe. Nasza Kancelaria pomoże Ci odzyskać należne pieniądze

4. Czy ma znaczenie, do jakiego lekarza się uda poszkodowany? Teoretycznie nie, ale w praktyce lekarze różnie prowadzą dokumentację. Warto znaleźć takiego, który dość skrupulatnie wypełni dokumentację – poda wielkość obrażeń i inne szczegóły, które mogą być pomocne w trakcie procesu.

  1. 5. Jak wybrać adwokata, który pomoże w sprawie o odszkodowanie? Przede wszystkim warto znaleźć doświadczonego prawnika, a poza tym nie przychodzić bezpośrednio do biura, tylko najpierw się umówić – dzięki temu adwokat może się przygotować do spotkania z klientem. Bardzo często pierwszym etapem spotkania będzie rozmowa z asystentem – to także ważny element całego postępowania i nie należy go bagatelizować. Bardzo często większość całego procesu odbywa się pod kontrolą asystentów, a prawnik włącza się wtedy, kiedy potrzebne są jego kompetencje prawne.

    6. O czym poinformować adwokata? Poza oczywistymi sprawami warto pamiętać o informacjach o zmianie adresu czy numeru telefonu. O tym trzeba pamiętać, ponieważ przez sporą część postępowania adwokat, wykonując swoje obowiązki, może działać niewidoczny dla klienta, ale kiedy musi się z nim skontaktować, powinno to być nie tylko możliwe, ale i maksymalnie łatwe.

    7. Które ubezpieczenie wykorzystać do pokrycia szkód na mieniu – własne czy sprawcy? Zawsze lepsze – dzięki temu auto będzie naprawione lepiej, a w razie konieczności ubezpieczyciele między sobą wyjaśnia sprawę i poszkodowany nie poniesie żadnych konsekwencji finansowych w związku z tym, że wykorzystał własne ubezpieczenie, kiedy sprawca odmówił sfinansowania napraw ze swojego.

    8. Co zrobić w przypadku utraty płynności finansowej np. w związku z rachunkami za leczenie? Przede wszystkim zgłosić się do adwokata – są sprawy, które ten może załatwić. Oczywiście nie wszystkie, ale może pomóc we wstrzymaniu egzekucji albo negocjowaniu warunków spłaty.

    9. Czy dokumenty trzeba przechowywać? Tak. Przechowywać i dostarczać we właściwe miejsce. To ważne, ponieważ  odpowiednia dokumentacja jest niezbędna do prawidłowego prowadzenia procesu. Adwokat musi znać tę dokumentację, aby nie oddalono pozwu lub nie umniejszono kwoty odszkodowania – jeśli nie ma rachunku, nie zostanie on uwzględniony w kwocie ostatecznej. Dokumentów nie można dostarczyć później. Najlepiej przekazać adwokatowi kopię każdego dokumentu związanego z wypadkiem.

    10. Jakiego ubezpieczenia użyć u lekarza? Najpierw używa się ubezpieczeń zdrowotnych. Ma ono szerszy zasięg, więc rachunek za leczenie będzie zmniejszony. W przypadku ubezpieczeń samochodowych rachunki nie są obniżane – korzystniej jest użyć ubezpieczenia zdrowotnego, a samochodowego używa się np. do pokrywania mniejszych wydatków.

    11. Jak odzyskać zarobki za czas rekonwalescencji? To dość złożony problem, ale pierwszym punktem jest utrzymanie wiarygodności. Przede wszystkim należy móc udowodnić wysokość zarobków np. przez zeznanie roczne. Wartość tam wykazana – nawet gdyby okazało się, że jest celowo zaniżona przez podatnika – powinna być podawana zawsze jako jedyna. Chodzi tylko o to, aby strona przeciwna nie mogła podważyć wiarygodności powoda na podstawie sprzeczności między dokumentami a stanem faktycznych. Konkretną ścieżkę postępowania należy jednak opracować wspólnie z adwokatem.

Amerykański system ubezpieczeń jest dość złożony i pieniądze w związku z wypadkiem może być czasem trudno odzyskać. Podstawą jest zawsze kontakt z lekarzem, przekazanie wszystkich dokumentów adwokatowi i wypracowanie wspólnej strategii postępowania. Sama sprawa nie jest może skomplikowana, ale skuteczność złożonego pozwu zależy często od przestrzegania tych właśnie podstawowych zaleceń.

Nie jesteśmy w stanie przekazać Państwu na tej stronie wszystkich potrzebnych Wam informacji. Prosimy o jak najszybszy kontakt z kancelarią Bellas & Wachowski, by zasięgnąć porady u doświadczonego adwokata. Zareagujemy szybko i uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by Państwu pomóc. Szybki kontakt